11.04.2013

Eğlen Öğren


Bu serinin 3-4 yaş serisini alalı bir yılı gecmiştir sanırım . Uzun bir şehirdışı yolculuğu öncesinde , arabada sıkılan ufaklığı oyalama taktiği olarak iki kitabını almıştım. Sık sık olmasa da arada sırada evde de eline gecer , beraber kurcalarız.

Aslında sayfalarda önlü arkalı minik resimler ve resimlerle ilgili sorular var , genelde bilemediği pek az şey oluyor. bildiği zaman çok keyif alıyor. Sayfa aralarına serpiştirilmiş harflerle ilgili sorular da var ve önceleri harflerle ilgili kısımları atlıyordum itiraf edeyim . Zamanından önce harfleri öğrensin , okumayı yazmayı söksün diye bir çabam yok sonuçta . Herşey zamanında güzelciyim . Hele de oyun çağındaki yavruların erkenden ilköğretime başladığı günümüzde mümkün olduğu kadar oyun oynasın , oyuna doysun istiyorum.

Dün akşam koltukta yayılırken baktım bizimki elinde bu kitaplardan biriyle çıkageldi. Anne hadi bunu okuyalım diye . Neyse tesadüfen harflere denk geldiğinde yavaş yavaş harfleri tanıyabilir olduğunu farkettim , aslında beni sevindirdi de. Kasmadan öğrenebilmesi de güzel . İpadde bol bol hem Türkce hem ingilizce alfabe sarkıları dinlediğinden anladığım kadarıyla görsel ve sessel bir hafıza oluşmuş kendiliğinden.

O harfine gelince epey bir güldüm aslında . O yu gösterip , bu neyin O su dedim . Ahtapotun O su dedi önce , güldüm . Muhtemelen octopustan çağrışım yapmış olmalı dedim kendi kendime. Octopusun O su oldugunu ve kelimenin ingilizce oldugunu vs anlattıktan sonra bir daha sordum . OHA 'nın O su anne değil mi bu ? deyiverdi. Patlattım kahkayı . Aklını seveyim senin :)) Bu arada agzımdan cıkanlara ne kadar dikkat etmem gerektiğini de tescillemiş oldu sıpam . Neyse...

Seri eğlenceli bir seri ve 150 kadar görsel içerdiğinden ara ara tekrar tekrar kullanabilmek açısından da kullanışlı bence . Yaş gruplarına göre ayrılmış olmasıda ayrı bir güzellik. Fırsat bulduğumda 4-5 yaş serisini de alacağım tekrar.

Benden günün tavsiyesi olsun der, iyi günler dilerim efem...


1 yorum:

hayat paylaştıkça dedi ki...

Çok güzel bir seri bende almıştım oğluma bu seriden.Oda gelip anne hadi soru sorma oyunu oynayalım diyordu:)
Bence faydalı bir seri.Oha'nın o'su da güzelmiş:))
sevgiler